Obchodníkův předvánoční zápřah

Před vánoci se v médiích pravidelně objevují zprávy a titulky článků o tom, že obchodníci mají žně a kasy cinkají.Ale nic není jen tak. Malý náhled do obchodnického zákulisí poodhalí, že to zase až taková brnkačka není. Na druhou stranu je to dobrý trénink ve zvládání zátěžových situací.

vánoce 008

V průběhu prosince si vždycky říkám, že příští rok si všechno zorganizuji tak, abych se šikovně vyhnul tomu každoročnímu (pracovnímu) blázinci. Vše si pečlivě naplánuji, přípravy zahájím dříve…

No a samozřejmě to skončí vždycky stejně. Poslední tři týdny před vánoci jsou dny rozpočítány doslova na hodiny a spát se chodí až pozdě v noci. Z pracovny se ještě v pozdních hodinách ozývá paní izolepa, která usilovně pracuje na tom, aby balíčky mohly putovat s ranní várkou poštovních zásilek.

Už jsem pochopil, že ta hra prostě takhle funguje. Sezona vrcholí a ve finiši se nevyklusává. Dnes se zaměřuji na to, abych vše v co největší míře a ve zdraví zvládnul. Pohodu a uvolnění si vychutnám o svátcích.

V několika následujících bodech shrnu některé postřehy a zkušenosti ze své praxe. Určitě se v tom mnozí poznáte. Zejména pokud jste podobně jako já na své lodi zároveň kapitánem i výkonným pracovníkem.

Všechno po pořádku

Obrovské množství energie bere přeskakování a přepínání pozornosti mezi jednotlivými činnostmi. Sedím v pracovně a vyrábím hrnečky. U toho mám zapnutý internet a průběžně odpovídám na e-maily, zapisuju objednávky. Do toho zvoní telefon, je třeba někam zajet, skočit na úřad a do obchodu. Kurýr přiveze materiál. Prostě  cirkus a blázinec.

Postupně jsem zjistil, že když si to utřídím a budu postupovat trochu striktněji (nemusím každému vyhovět hned teď), tak kromě toho, že to zvládnu samozřejmě lépe, jsem večer i méně unavený. Velkým věcem vyhradím konkrétní čas a jsou v žebříčku úkolů nahoře. A menší věci co nejvíce konsoliduju. Například maily a objednávky ze svého hrnečkového obchůdku zpracovávám pouze jednou denně hromadně, většinou večer.

Čím méně se nechám vyrušovat odskakováním k jiným věcem, tím lépe si vedu. Neustálým přeskakováním mezi činnostmi vzniká akorát tak pomyslné zašmodrchané klubko a večer velká únava. Nejlépe se zatím osvědčilo prosté postupování stylem jedno po druhém.

Menší tlak – více energie

I když je práce hodně a musí se zvládnout tak jako tak, velký rozdíl dělá způsob, jakým k tomu kvantu práce přistupujeme. Když si nahrnu do hlavy, co všechno se musí stihnout, jak strašně je to důležité a co když něco neklapne, tak mě ta tíha doslova tlačí k zemi.

Jde o to, zabývat se konkrétní činností a vypustit přemýšlení o věcech okolo. Ten tlak, že je toho hodně a je to důležité totiž může člověka vysílit možná víc než samotný úkol. Hospodaření s energií je stejně důležité jako hospodaření s časem, což mi hodně dlouho unikalo. A zapeklitost je v tom, že člověk často investuje energii do věcí, které ve skutečnosti pracují proti němu. Ale kolikrát si prostě nemůžeme pomoct, že ?

Přemýšlení o tom, že je úkolů hodně je vlastně takovou slepou uličkou. Naopak soustředění na úkoly samotné je nejkratší cestou k jejich splnění.

NE jako ochrana

Člověk má tendenci vyhovět všem poptávkám, které v předvánoční sezoně přijdou. Jednak si váží toho, že je o jeho zboží zájem a jednak peníze se hodí. Ale jsou určité meze a je dobré umět říct ne požadavkům které nedávají příliš smysl nebo ohrožují chod celého mechanismu.

Klasickým příkladem jsou třeba zakázky na poslední chvíli. Člověk na to kývne a pak věnuje opozdilcům stejnou pozornost a úroveň priority jako zákazníkům, kteří si poctivě objednali v předstihu.A nebo se věnuje kusové výrobě na úkor přípravy vánočních trhů, které mají zásadní vliv na úspěšnost konce sezony.

Jakmile se situace začne dostávat do bodu, kdy máme něco dělat na úkor něčeho jiného, je dobré začít zvažovat slovíčko ne. To slovo NE je vlastně takovou ochranou. Sebe alespoň částečně ochráním před přetížením a zákazníka před tím, že by výsledek mojí práce například nebyl v dostatečné kvalitě.

Pozor na chyby !

Exponované období před koncem roku s sebou nese samozřejmě i zvýšené riziko při činnostech, které sice děláme denně, ale chyby způsobené nepozorností nebo únavou mohou mít neblahé důsledky.

Jako první mě napadají zadávání bankovních převodů  a řízení auta. Blbé je, že některé chyby nás mohou připravit o plody našeho dlouhodobého úsilí.

Nejlepší cestou je opět plné soustředění na konkrétní činnost a postupovat hezky krok za krokem.

Motivující ale reálné cíle

Dalším fenoménem se kterým se v průběhu let potkávám je tendence dohnat v prosinci to, co se nějak nestihlo během roku (zejména co se týká výdělků). Pak vznikají situace, kdy bychom chtěli vydělat za měsíc to, co jsme nevydělali za půl roku. Nakoupíme zboží a materiál a hned v zápětí stresujeme, že v tom máme moře peněz a že to neprodáme.

Z pohledu laika to vypadá možná trochu chamtivě, ale každý, kdo dělá sám na sebe ví, že v průběhu sezony se střídají bohaté i hubené měsíce a objevují se jak příležitosti a dařby, tak i nečekané výdaje a různé zapeklitosti. A na konci roku prostě chceme mít zaplacené všechny účty a taky nějakou tu korunku pro sebe. 🙂

Postupně jsem si vytvořil takovýto postup: Nejdříve si vhlavě vytvořím představu o částce, kterou chci vydělat. Vycházím z toho, že částka je pro mě motivující,  ale zároveň reálná.  Úměrně této sumě se vybavím zbožím. Tak si zajistím, že mám dost zboží na to, abych kýženého výdělku dosáhl a zároveň abych to se zásobama nepřehnal.

No a pak už veškerá očekávání a tlak pouštím a užívám si předvánoční prodej. Vím, že jsem udělal vše důležité pro to abych uspěl.  Vím, co chci (jasný záměr), zboží mám nachystané (praktická stránka) a při prodávání jsem uvolněný a nelpím na výsledku. Ta pohoda z člověka vyzařuje a zákazník to vnímá. Každý prodaný hrneček si užívám a jsem za něj vděčný. Vše je na nejlepší cestě k tomu, aby se dílo vydařilo.

Odměna na konci

Období před koncem sezony bývá náročné, ale víme, že zanedlouho budeme mít hotovo a během vánočních svátků se tempo zpomalí na minimum abychom mohli dobít baterky. Napětí vystřídá uvolnění aby se vše dostalo do rovnováhy. Pro mě osobně je ta trocha klidu a pohody, kdy můžu na chvíli všechny starosti a tlak pustit k vodě odměnou, na kterou se velmi těším.

Kromě toho mám letos v plánu si dopřát různé Wellnessové aktivity  a pořádně zregenerovat, abych se mohl zanedlouho s chutí pustit do rozjezdu nové sezony. Vám přeji mnoho obchodních úspěchů a spoustu spokojených zákazníků, kteří se budou rádi vracet.

ŠŤASTNÉ a VESELÉ

 

vánoce 011

Tomáš Davidík
Mám svůj lifestylový byznys a svým čtenářům jsem průvodcem na cestě k tomu, aby už nikdy nepotřebovali zaměstnání.Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře